Receta e ditës - Tortë me arrë kokosi dhe fileto pule me bizele / Pjesa e dytë

24 Janar 2019, 15:25

Receta e dytë: Fileto pule me bizele

Përbërësit:

500 gr fileto pule

1/2 qepë

100 gr bizele

Vaj ulliri

100 gr krem pana

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht lajmë fileton, e thajmë atë dhe epresim në shirita të hollë. Në një tigan të thellë ngrohim vajin, qepën e grirë hollë dhe e kaurdisim atë deri sat ë tretet pak. Shtojmë fileton e pulës të prerë dhe e kaurdisim deri sa të marrë pak ngjyrë në një temperaturë mesatare. Shtojmë kripë dhe piper të zi.

Shtojmë bizelet e ziera më parë dhe i trazojmë së bashku me mishin për 5 minuta dhe kontrollojmë shijen për kripë. Shtojmë panën dhe e lëmë atë për një tjetër 5 minutësh deri sa të marrë trajtën e një kremi. E shërbejmë menjëherë të ngrohtë. Nëse dëshironi mund të serviret edhe e shoqëruar me oriz ose makarona.

Programe të tjera

Shiko të gjitha