Recetëa e ditës - Kek me portokall dhe supë pule me oriz e perime / Pjesa e parë

15 Nëntor 2018, 15:38

Receta e parë: Kek me portokall

Përbërësit:

4 kokrra vezë

200 gr sheqer

Lëkura e 1 portokalli

100 ml vaj misri ose ulliri

150 ml lëng portokalli

1 lç pluhur pjekës

Pak kripë, vanilje

400 gr miell

Portokall i sheqerosur në kubikë

Përgatitja:

Në një tas fillimisht rrahim vezët me sheqerin derisa sheqeri të shkrijë. Shtojmë më pas lëkurën e portokallit të grirë imët dhe vajin dhe e përziejmë mirë derisa të formohet një masë kremoze. Shtojmë në fund lëngun e portokallit, një majë luge kripë dhe vaniljen.

Përziejmë miellin me pluhurin pjekës dhe e shtojmë gradualisht tek tasi, e përziejmë me lugë druri ose tel dore (jo rrahëse elektrike). Në fund nëse dëshironi, kjo është obsionale mund të shtoni disa kubikë portokalli të sheqerosur ose reçel.E vendosim kekun me portokall në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 35-40 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha