Speca turshi nga zonja Albana

19 Janar, 11:25

Speca turshi

Përbërësit:

 • 2 kg speca të kuq
 • 6 thelpinj hudhër
 • 20 kokrra piper i zi
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 500 ml uthull
 • 1 litër ujë
 • 1 lgj kripë
 • ½ lgj sheqer
 • 4-5 gjethe dafine
 • 1 tufë majdanoz

Përgatitja:

Lajmë dhe thajmë specat dhe i pastrojmë nga bishtat dhe farat. Në një tenxhere shtojmë uthullën e mollës, ujin, kripën dhe sheqerin. Sapo uji të vlojë shtojmë specat pjesë-pjesë që të ketë hapësirë. I lemë rreth 15 sekonda në çdo krahë.  Pastrojmë hudhrat i shtojmë tek turshitë së bashku me dafinën, kokrrat e piperit dhe majdanozin. I mbyllim në një kavanoz hermetikisht. Pasi të ftohen kavanozat i kthejmë përmbys.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha