Supa e pashait me mish pule nga zonja Albana

20 Nëntor, 12:19

Supa e Pashait me mish pule

Përbërësit:

 • 400 gr mish pule
 • 2 lgj gjalpë
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 3 lgj miell
 • 250 ml qumësht
 • Lëng mish pule
 • Kripë, piper i zi
 • 1 të verdhë veze
 • 1 lëng limoni
 • Fruta të thata – arra, lajthi
 • Majdanoz

Përgatitja:

Ziejmë mishin e pulës. Në një tenxhere shtojmë gjalpë dhe më pas miellin. E kaurdisim derisa të zverdhet, shtojmë qumësht dhe më pas buljon mishi. Rregullojmë shijen me kripë e piper dhe shtojmë mishin e pulës që kemi zierë.

Në një enë rrahim të verdhën e vezës me lëngun e një limoni, e shtojmë tek supa. Kaurdisim arrat, lajthitë apo bajamet e shtypura dhe ia shtojmë supës bashkë me majdanozin. Në fund e spërkasim me pak piper të zi.