Supë me pulë karrota dhe makarona nga zonja Vjollca

18 Janar, 10:43

Supë me pulë karrota dhe makarona

Përbërësit:

400 gr mish pule  me kockë

1 qepë të vogël

1 karrotë

1 degë rozmarinë

kripë dhe piper të zi

1 filxan çaji makarona guack të vogla

2 lugë gjelle majdanoz

Përgatitja:

Ziejmë në një tenxhere 1.5 litër ujë dhe pasi të ketë marr valë shtojmë copat e pulës për të zjerë. 30-40 minua duke shtuar dhe pak kripë. Në një tigan të thellë kaurdisim qepën deri sat ë bëhet transparente, shtojmë karrotën në kubikë, pak rozmarimë e përziejmë sat ë aromtizojmë përbërësit dhe vajin, kripë, piper të zi. Largojmë rozmarinën dhe shtojmë lëngun e pulës dule e kulluar atë I lëmë perimet, qepën dhe karrotën të ziejnë 10 minuta e më pas shtojmë makaronat, majdanoz dhe mishin të copëtuar në copëza të vogla I lëmë tani të ziejnë aq sa minuta është shkruar në etiketën e makaronave dhe më pas e fikim zjarrin dhe për 5 minuta sat ë qetësohet supa e shërbejmë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha