Tavë me pulë dhe perime nga zonja Albana

26 Janar, 14:33

TAVË ME PULË DHE PERIME

Përbërësit:

 • 2 gjokse pule
 • 1 qepë
 • 300 gr patate
 • 300 gr presh
 • 3 karrota
 • 100 ml verë të bardhë
 • 5-6 domate qershi
 • 1 tufë majdanoz
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj gjalpë
 • Kripë, piper, trumzë

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe gjalpin dhe kaurdisim gjokset e pulës të cilat i kemi marinuar me kripë dhe erëza. Pasi mishi i pulës ka ndryshuar ngjyrë e shuajmë me pak verë dhe pasi të avullojë alkooli largojmë mishin e pulës. Ne po atë yndyrë vendosim perimet e marinuara me erëza dhe lëng limoni dhe i kaurdisim për pak minuta. Perimet dhe mishin e pulës të kaurdisur i kalojmë në një tavë, vendosim dhe disa domate qershi. E mbulojmë tavën me një letër pjekje dhe letër alumini dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë për 40 minuta.

 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha