Tortëza me kungull, lule kungulli e rikota dhe fileto pule me domate të thata e borzilok / Pjesa e dytë

18 Qershor 2019, 11:52

eceta e dytë: Fileto pule me domate të thata dhe borzilok

Përbërësit:

500 gr fileto pule

2 lgj miell

kripë+ piper të zi

vaj ulliri

1 lç gjalp

2 thelpi hudhër

rozmarine ose trumzë

80 gr domate të thata

100 ml pana

150 ml qumësht

5-6 gjethe borzilok

Përgatitja:

Vendosim miellin në pjatë. Shtojmë në të kripë e piper të zi. Fileton e presim në copa sa një kafshatë ose dhe mund ta lëmë copë të madhe, sipas dëshirës. Pudrosim mishin me miell duke e shkundur atë. Në tigan ngrohim vajin me gjalp. Sa të shkrijë gjalpi kaurdisim fileton e pulës. Shtojmë hudhrën të prerë në katërsh dhe erzat (trumzë ose rozmarinë). Kur mishi të ketë zënë pak kore të verdhë shtojmë domatet e thata, pana, qumështin e borzilokun dhe e lëmë mishin të ziejë deri sa të lidhet lëngu dhe të na formohet një salcë e bardhë. E shërbejmë pjatën të zbukuruar me gjethe borziloku.

Programe të tjera

Shiko të gjitha