Trondit Pa Gjurme/Me shokë vëllai përdhunon motrën:Egërsisht shfryn epshet mbi mua,rashë pa ndjenja (26 janar 2023)

26 Janar, 19:33

Pas receptorit të një telefonate që mbërriti në redaksinë e emisionit “Pa Gjurmë”, zëri i një gruaje që dridhej ndërsa qante pa pushim kërkonte ndihmë. Befasia nga një histori që trondit na bëri të zhvillonin një bisedë të gjatë fillimisht përmes telefonit, ndërsa 41-vjeçarja trondit me rrëfimin e saj, kur merr guximin të bëjë për herë të parë publike historinë e njëincesti në familje. Historia e Anës i kalon kufijtë e njerëzores. E dhunuar barbarisht dhe e detyruar të dalë në rrugë ky nuk ishte për të fundi i marrëzisë. Ana nga një qytet në veri të Shqipërisë, ka rënë pre e dhunës fizike dhe psikologjike fillimisht nga vëllai e më pas partneri. Pasi emigroi në Itali, 25 vite më parë ajo u bë nënë për herë të parë, por braktiset nga bashkëshorti. E mbetur vetëm me foshnjen në një vend të huaj, ngrohtësinë e gjeti tek një djalëme të cilin u njoh rastësisht. Ata vendosën të bashkëjetojnë ndërsa u bënë prindër të tre fëmijëve. Vitet e para për çiftin do të ishin të qeta, deri në momentin kur partneri u bë përdorues i rregullt i alkoolit dhe lojërave të fatit. Kjo çoi nëshkatërrimin e familjes, kur Ana u gjend sërish në udhëkryq. E pamundur të përballonte jetesën, nëna merr fëmijët për të kërkuar azil në shtetin gjerman. Por kjo i kushtoi shtrenjtë, kur partnerie denoncon në polici. Kalimi i paligjshëm me fëmijët në kufi i hap jo pak probleme 41-vjeçares. Punonjësit socialë marrin tre fëmijët dhe nëna depërtohet në Shqipëri. Me brengë në zemër dhe kokën pas, rikthimi në atdhe e gjen në qytetin e Vlorësaty ku një tjetër lidhje dashurie do ta fuste në telashe të mëdha. Ana bie pre e një rrjeti prostitucioni, nga i cili jo vetëm nuk mundi dot të dilte për një kohë të gjatë, por për shkak të refuzimeve të vazhdueshme u dhuna barbarisht shenjat e të cilave i ka ende në fytyrë e trup. Shumë herë ka kërkuar ndihmën e institucioneve, për të qenë e mbrojtur si një nga shumtat gra të dhunuara të mbetura në mes të katër rrugëve, por veshët e shurdhëta të insitucioneve nuk kanë dëgjuar britmat e saj. Sot, Ana vjen nëstudion e “Pa Gjurmë” jo vetëm për të rrëfyer këtë histori tronditëse, por si një thirrje për ndihmë. Ajo vendos të denoncojëjo vetëm burrat në jetën e saj qëishkaktuan vuajtje pafund, por edhe tutorët që e dhunuan dhe sot janë ende një kërcënim i vazhdueshëm për të.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha