Zhduket shqiptari nga Chicago/Motra:Telefonata e fundit i rrezikonte jetën!

2 Dhjetor 2021, 19:18

Afrim Roka, 68-vjeçari nga Gjakova ka humbur kontaktet me familjen nga Amerika. Ai emigroi vite më parë në këtë kontinent, ndërsa shkëmbente me familjarët vazhdimisht letra. Në vitin 2000 ai vendos të rikthehet në atdheun e tij, në Kosovë. Ishe e para herë që ai shkelte tokën mëmë dhe malli kishte përvëluar prej vitesh nënën dhe 7 vëllëzërit e motrat në familjen gjakovare. Ai u largua një djalë i ri në moshë dhe u kthye burrë. Qëndroi 3 javë edhe pse të pamjaftueshme për të shuar mallin e gjithë këtyre viteve mungese pranë gjirin familjar. Me banim në Çikago, koha fluturoi shpejt dhe Afrimit i duhej të kthehej sërish në Amerikë. Ndarja ishte e vështirë, por ai u premtoi se do të kontaktonte me ta sapo të mbërrinte. Dhe në fakt kështu ndodhi, ai telefonoi duke u konunikuar familjarëve se kishte mbërritur shëndosh e mirë, por se dicka i kishte ndodhur. Shtëpia e tij ishte grabitur. Fill pas kësaj telefonate ai humbi cdo kontakt me të afërmit në Gjakovë. Askush nuk mësoi së cfarë ndodhi më pas me të dhe humbja e cdo kontakti pas shqetësimit të fundit të shprehur prej tij ngre pikëpyetje të mëdha. 68-vjecari jetonte i vetëm në Cikago dhe nuk kishte asnjë të njohur atje të përbashkët me familjarët. Këta të fundit nuk mundën të rilidheshin dot, pasi telefoni i tij rezulton i fikur. Vitet kaluan dhe malli u shtua. Në vitin 2014 nëna e Afrimit mbylli sytë përgjithnjë me këtë brengë për të birin, të cilin e rriti e vetme, pasi bashkëshorti ndërroi jetë në moshë të re. Në studion e emisionit ’Pa Gjurmë’ vjen e motra të kërkojë vëllanë. Exhlale Roka kërkon ta cojë deri në fund amaneti që la nëna para se të ndërronte jetë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha