• Aty ku grupi i armatosur i PD vrau Pjerin Xhuvanin, Basha nga Elbasani: Ne do të sjellim paqen dhe sigurinë pas 25 prillit! Askush nuk do t'ua vjedhë më votat

  Pa asnjë lloj ndjesë për ngjarjen e rëndë  dhe asnjë pendesë shfaqur prej tij apo kërkim falje, Basha përmbylli ditën e sotme fushatën elektorale në Elbasan ku kërkoi votë pasive për PD-në më 25 prill, pasi sipas tij kjo është e vetmja parti që mund të sjellë ndryshimin dhe integrimin e vendit në BE.

 • Rama i kthehet qytetarit në Shkodër: Se ça ka ai me nënën time që është në botën tjetër! Ajo është PD-ja në fakt

  Kryeministri Edi Rama iu kthye një qytetari në Shkodër, i cili e shau nga nëna e tij. Rama tha se ai është fytyra e Partisë Demokratike në Shkodër, pasi i ka thënë partia që të bëjë atë veprim.

  ‘Se çka ai me nënë time, ai andej!? Ajo është demokracia? Ajo është Partisë Demokratike në fakt. Një njeri atje që më dërgon dëshirën e tij lidhur me nënën time që është në botën tjetër. Ajo është Partia Demokratike e Shkodrës, ai është një që i kanë thënë shko e thuaj atë të nënës, atij që po flet. Ajo është demokracia në Shkodër? Shkodra ka mbetur e fundit dhe thonë në vazhdojmë që të rrimë të fundit por komunizmit si dorëzohemi, siç thoshte Enver Hoxha që do të rrimë të fundit e kapitalizmit nuk i dorëzohemi.’- tha Rama.

 • Emigranti investon në vendlindje, sjell hipizimin në Korçë! Myrtollari: Është sport që të jep adrenalinë

  Hilmi Myrtollari pas suksesit në Greqi si sportist është kthyer në vendilindjen e tij, duke hapur hipodrom në Turan të Korçës, ku stërvit të rinjtë në sportin e hipizmit dhe ofron guida turistike me kuaj. Lidhja e tij me kuajt është e hershme, një marrëdhenie reciproke me të cilën merr dhe dhuron dashuri.

  "Fillimi nuk ka qenë i vështirë, sepse jam rritur me dashurinë për kuajt duhet ta ndjejë njeriu dashurimë për kalin dhe kali për njeriun sepse ka diçka shumë të përbashkët".

  Hilmi Myrtollari ka qenë emigrant për shumë vite në Greqi, aty është bërë profesionist në sportin e hipizmit dhe ka fituar disa herë titullin kampion në Selanik.

  "Kam 30 vite që merrem me kuajtë. ndërsa si profesionist 20 vite që jap mësime për nxënësit. kampion kam dalë në 2010 dhe 2011 në shtetin grek në Selanik. Kam dalë kampion në gjithë Greqinë e Veriut".

   

   

  Një shtëpi kuajsh në vendin e tij është ëndrra e kthyer tashme ne realitet për Hilmiun. Prej 6 muajsh ne Turan te Korçes ai  krijuar "Shtëpinë e kuajve" brenda së cilës kalon pjesën më të madhe te ditës. Ky është ambienti më i dashur për të nga i cili e ka te pamundur te shkëputet .Cdo mengjes fillon me pastrimin ,ushqimin dhe perkujdesjen per to.

  "Ëndrra ime ka qenë të realizoj këtë që kam bërë në Shqipëri. Këtu kemi disa raca të ndryshme, tani po i zgjedhim disa raca të urta, që të jenë miqësor me njerëz. Kemi kuaj për të mësuar fëmiëjt kemi dhe kuaj për guidat turistike".

  Hilmi Myrtollari kalon orë të tëra duke u kujdesur për kuajtë në fermë si dhe duke i stërvitur në pistë.

  "Kali ka gjithçka të veçantë është i ndjeshëm ndaj njeriut, i përgjigjet urdhrave të tua, ti do të kalosh pengesat, ai e kalon. sa të shikon ndryshon komplet, është kafshë e veçantë.

  Nis me pastrimin, me kalërimin, çdo ditë bën gjëra të ndryshme, edhe këtu jashtë në pistë i jep karota dhe ai të ndjek nga pas".

 • Bexhet Rrapi, argjendari i simboleve kombëtare prej 42 vitesh: Profesion që të mban mirë dhe të jep emër

  Bexhet Rrapin e gjen çdo ditë në punishten e tij të vogël në lagjen "Albano dhe Romina" në qytetin e Vlorës.  Ka kryer shkollën për axhusteri dhe punon prej 42 vitesh si riparues i argjendit dhe floririt.

  ‘Këtë profesion e ushtroj falë aftësive të mia dhe dëshirës për të bërë punime të tilla, falë edhe shkollës profesionale kjo më ka ndihmuar që të ushtroj profesionin argjendar. Me këtë profesion kam rreth 40 vite.’- tha argjendari.

  Të punosh me argjend dhe flori duhet imagjinatë por dhe durim.

  ‘Falë aftësive të mia precize dhe intuita duhet të kesh edhe imagjinatë në këtë profesion pasi pa imagjinatë nuk mund ti përshtatesh tregut.’- tregon më tej Rrapi.

  Ai i është përshtatur tregut duke riparuar dhe syze e ora, përpos bizhuterive. Me krenari, Bexhet Rrapi thotë se ka arritur të krijojë medaljonë me simbolet kombëtare, kryesisht për klientë të huaj apo shqiptarë që jetojnë jashtë vendit.

  ‘Më kanë ardhur punime për të bërë nga disa shtete të huaja, nga SHBA, Kanada, Zelanda e Re. Rreth vitit ’92, ka ardhur një vajzë nga Zelanda e Re, ishte vajzë e lindur nga një çift shqiptaro-anglez, kishte dëshirë të bënte një unazë me shqiponjë, pasi donte ta kishte kujtim. Prodhova një shqiponjë që i pëlqeu shumë dhe unë atë e kam futur në prodhim. Këto kanë qenë punët më të vështira.’- tregoi ai.

  Argjendari shprehet se me këtë zanat ka arritur të mbajë familjen dhe të shkollojë fëmijët. Në gjithë Vlorën nuk janë më shumë se 3-4 riparues të bizhuterive, ndaj Bexhet Rrapi ka një mesazh për të rinjtë.

  ‘Unë bëj thirrje nëpërmjet jush, një televizion i shkëlqyer  bëj thirrje rinisë që të aktivizohet të bëhen zanatçinj, ky është një profesion që të ushqen të mban mirë të jep një emër. I bëj thirrje rinisë që ti futet zanati, sepse të mban në jetë për tërë jetën.’- tha Bexhet Rrapi.

   

 • Një vend pune për Gersin, një dritë për fëmijët me sindromën Down

  Gersi Troka është djali me sindromën doën i cili ‘mposhti’ fatin e tij dhe është angazhuar maksimimalisht për të qenë pjesë aktive e shoqërisë. Fillimisht spikati si kampion noti, me shumë trofe të fituara dhe me pjesëmarrje në konkurse ndërkombëtare duke e bërë atë që të kërkojë gjithmonë e më shumë nga vetja.

  Tashmë në moshën 20-vjeçare Gersi është punësuar në një biznes në Tiranë, ku punon disa ditë në javë dhe fiton të ardhura vetë, duke fituar pavarësi dhe eksperincë e sidomos për t’u ndjerë i barabartë në shoqërinë ku jeton:

  “Unë mbarova kursin për tik dhe hyra në një vend pune për tik, aty punova dhe aty më ofruan një shërbim për t’u futur këtu,  për të punuar dhe tani ndjehem i kënaqur me stafin” tha ai.

  Ai është një djalë me ambicie dhe dëshiron që të punojë dhe të vazhdojë edhe shkollën:

  “ Unë i jam përkushtuar shumë punës por kam qejf të vazhdojë edhe shkollën e lartë për fiskulturë. Më pëlqen shumë fiskultura dhe dua të vazhdojë në Universitetin e Sporteve së Tiranës” u shpreh ai për emisionin “ Rreze Dielli”.

  Gersi tregoi më tepër për punën e tij  të përditshme tashmë:

  “ Si fillim unë hyra këtu dhe ishte një çik e vështirë me njohjen e disa personave por pastaj më kanë lehtësuar shumë mua dhe mamit, dhe tani ndjehem si në shtëpinë time këtu dhe po punoj tamam.

  Ai ka edhe një thirrje për institucionet përkatëse dhe prindërit që t’i vijnë në ndihmë fëmijëve me sindromën doën:

  “Të ndihmojmë fëmijët me Sindromën Doën dhe personat me aftësi të kufizuar sepse nëse i ndihmojmë ata do të jemi njësoj të barabartë me njëri-tjetrin. Të jemi të gjithë sëbashku në një kauzë”.

  “Unë I kërkoj shtetit ti ndihmojnë fëmijët me aftësi të kufizuara, të na japin kuotat për të vazhduar Universitetin e Sporteve dhe prindërit duhet ta kenë më shumë vëmendjen tek fëmijët e tyre, të trajnojnë fëmijët e tyre, dhe ta kuptojnë që jeta nuk është kaq e lehtë. Jet aka edhe sfida, mbi sfidat duhet të reagojnë edhe prindërit. Se kemi dhe ne të drejta, ne nuk kemi kuotën për të vazhduar( shkollën) nuk kemi të drejtën për tu arsimuar, për të vazhduar më tej. Ky është mesazhi që I jap shtetit, mos bëj veshin e shurdhër por ta pranoj të drejtën tonë, kauzën tonë, për këtë kemi luftuar dhe luftojmë deri në fund. Nuk na mposht askush” përfundoi ai.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv