Burri i vdes i ri, kunati e dëbon me fëmijët/ 48-vjeçarja: Jemi të traumatizuar (28 Nëntor 2023)

28 Nëntor 2023, 18:35

E ve dhe me dy fëmijë të mitur një 48-vjeçare nga Vlora rrezikon të mbetet në mes të katër rrugëve pasi të gjithë i kanë kthyer shpinen… madje dhe nëna e sa, e cila kërkon ta dëbojë nga banesa. Albana Merka ka kaluar një jetë të vështirë dhe duket sikur këto probleme po e mposhtin atë… U martua me njeriun që dashuroi, me Agronin dhe projektuan jetën së bashku. Dy njerëz që e donin fort njëri-tjetrin dhe sollën në jetë dy djem. E shumë shpejt çastet e lumturisq do ia linin dhimbjes, agonisë ë një nëne për të mbijetuar… Bashkeshorti i saj pësoi infarkt në zemër teksa ishte në shtëpi. Një kujtim që është skalitur në kujtesën e Albanës dhe të dy djemve të saj, ku dëshmuan me sytë e tyre vdekjen e babait. Të alarmuar lajmëruan autoambulancën me një fije shprese se mjekët do ta kthenin në jetë. Por Agroni nuk ishte më mes tyre… Albana e pati të vështirë ta pranoj këtë fakt, por duhej të bëhej e fortë për djemtë, të cilët e përjetuan shumë rëndë ndarjen e të atit nga jeta. E kur kaluan 40 ditë nga vdekja e tij, njerëzit e Agronit e dëbuan nga shtëpia Albanën së bashku me dy të miturit… Të gjendur në situatë rruge dhe në meshirë të fatit, nëna e Albanës iu hapi derën. Albana nuk ishte si më parë. Ndriçimi në sytë e saj ishte venitur… u bë më e përhumbur dhe zhytej në kujtimet kur bashkëshorti ishte ende gjallë. Një forcë dhe mbështetje për Albanën dhe familjen… tani ajo e vetme duhej të kujdesej për dy djemtë, amanetin e Agronit. E vrarë në shpirt dhe me një plagë të pashëruar, Albana mundohet t’iu falë dashuri djemve. Ata e bëjnë krenar nënën pasi në shkollë marrin rezultate të larta, ndërsa atë e mundon fakti që nuk mund t’ua plotësoj të gjitha kërkesat e tyre bazike… së për deshirat e tyre është e pamundur. Sikur të mos mjaftonte kjo për Albanën hallet nuk do të kishin të mbaruar. Pas disa kohe qëndrimi tek nëna e saj, Fatime, kjo e fundit kerkon ta dëbojë nga shtëpia vajzën bashkë me nipërit. E sëmurë dhe me thinja në kokë nuk mundet dot të kujdeset për to… E dorezuar nga realiteti, zgjidhja e vetme për Fatimen është të ‘flakë’ nga shtëpia vajzën dhe nipërit. 48-vjeçarja tregon se ka konflikte me nënën e saj, teksa i lutet që mos t’i dëbojë nga banesa. Por duket se vendimi tashmë është marrë... Albana kalon netë të gjata duke qarë dhe përpiqet të fshihet nga fëmijët sepse nuk do që ata ta shikojnë në gjëndje të thyer. Ajo nuk ka vend tjetër ku të gjejë një strehëz dhe shumë shpejt do të përfundojë në qiell të hapur. Ka trokitur në shumë dyer, por askush nuk e ka ndihmuar. Njerëzit nga ana e bashkëshortit pasi i nxorrën në rrugë, nuk interesohen më as për dy djemtë. Dy djemtë që kanë vetëm nënën e tyre, e cila nuk mundet të perballojë të gjitha problemet qe iu ka shtruar jeta…