Byrek me djathë nga zonja Albana

21 Mars, 12:10

Byrek me djathë

Përbërësit:

 • 500 gr miell
 • 1 lgj kripë
 • 1 lgj uthull
 • 1 lgj vaj ulliri
 • Ujë sa të marrë
 • Niseshte për hapjen e petëve

Mbushja:

 • 400 gr djathë
 • 4 vezë
 • 100 ml qumësht
 • Vaj për spërkatje

Përgatitja:

Në një enë vendosim ujin, uthullën, vajin e ullirit dhe kripën. I përziejmë bashkë dhe shtojmë miellin duke e trazuar. Zemë brumin dhe e ndajmë në kuleçë të vegjël dhe i hapim një e nga një me ndihmën e niseshtesë. Në çdo petë kur e shtrojmë në tavë e spërkasim me vaj. Në mes të petëve vendosim mbushjen me djathë të bardhë të thërrmuar, vezë dhe qumësht. Shtrojmë petët e tjera dhe e vendosim byrekun të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 40 minuta. Pasi e nxjerrim nga furra e spërkasim me gjalpë të tretur.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha