Fasule me makarona në tavë dheu nga zonja Albana

21 Mars, 12:01

Fasule me makarona në tavë dheu

Përbërësit:

 • 500 gr fasule
 • 250 gr makarona
 • 1 qepë
 • 2 karrota
 • 1 degë selino
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 degë rozmarinë
 • 1 spec djegës
 • 2 lgj salcë domate koncentrat
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 1 litër ujë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fasulet të cilat i kemi zjerë me parë u largojmë lëngun. Kaurdisim qepën e grirë imët duke shtuar pak kripë për zbutje. Shtojmë karrotën dhe selinonë të prera në kubikë të vegjël, thelpinjtë e hudhrës dhe salcën e domates. Vazhdojmë kaurdisjen duke rregulluar shijen me kripë dhe piper. Më pas shtojmë rreth 1 litër ujë dhe e lemë të marrë valë. Sapo uji të fillojë të vlojë shtojmë fasulet dhe makaronat. E kalojmë këtë masë në tavë dheu duke shtuar pak spec djegës dhe rozmarinë. E lemë në furrë sa të marrë një cipë të hollë. Sipas dëshirës mund të shtojmë dhe pak salçiçe ose suxhuk.  

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha