Fileto gici e mbushur me patate furre nga zonja Albana

30 Mars, 12:35

Fileto gici me patate

Përbërësit:

 • 1 kg patate
 • 2 kg fileto gici
 • 200 gr djathë të butë
 • 1 karrotë
 • 1 spec
 • 1 lgj mustardë
 • 1 lgj mjaltë
 • 2 lgj vaj ulliri
 • Lëngu i 1 limoni
 • Lëngu i 1 portokalli
 • Lëngu i 5 mandarinave
 • Piper i zi, piper i kuq
 • Kripë, rigon

Përgatitja:

Fillimisht filetojmë biftekun e gicit, e hapim e marinojmë me mustardë, kripë dhe piper. Presim djathin kaçkavall në feta, karrotat në rondele dhe specat në shirita. Vendosim mbi fileton e gicit karrotat, specin dhe djathin dhe e mbështjellim në role dhe e lidhim me spango kuzhine. Patatet i qërojmë, i presim në kubikë mesatare dhe i vendosim në një tas. Përziejmë lëngun e agrumeve me vaj ulliri, kripë, piper, rigon dhe pak mjaltë dhe e hedhim mbi patate duke i marinuar mirë. Vendosim në qendër të tavës fileton e mbushur dhe e vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë në 200 gradë Celsius për 1 orë.  

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha