Kush ishte Mid’hat Frashëri? I ftuar Daut Gumeni

19 Nëntor 2018, 07:19

Pas rivarrimit në Shqipëri të eshtrave të Mid'hat Frashërit, në emisionin “45 minuta” ka qënë i ftuar publicisti Daut Gumeni, i cili ka folur mbi figurën e shquar kombëtare.

Në fjalën e tij në studio, publicisti Gumeni është shprehur se Mid’hat Frashëri ka qënë një figurë e ndritur e kombit tonë, i cili e donte shumë Shqipërinë.

Mid’hati është një njeri me përmasa të jashtëzakonshme. Mid’hat Frashëri nuk ka gënjyer kurrë në ato që ka shkruar, ka shkruar siç ka ndjerë dhe i ka dalë bukur. Ai është monument letrar, nuk ka shumë botime por ato që i ka… Mid’hati ishte atdhetar!

Daut Gumeni, publicist

Më tej ai është shprehur Mid’hati ishte ndër të parët diplomatë të Shqipërisë që ngriti problemin e çështjes çame, duke denoncuar genocidin ndaj çamëve myslimanë. Sipas Daut Gumenit nëse thirrjet e tij do të dëgjoheshin që atëherë, ndoshta nuk do të ndodhte  eksodi. 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha