Ndre Mjeda, poeti iluminist i lirisë (25.09.2022)

25 Shtator, 15:26 | Përditesimi i fundit: 2022-09-25 15:27:06

Veri Jug ka udhëtuar drejt fshatit Kukël në qarkun e Shkodrës dhe është ndalur në qendrën muzeore kushtuar poetit Ndre Mjeda. Personazh I reportazhit është dom Nik Ukgjini. Ndre Mjeda, I njohur si rilindasi që krijoi alfabetin e gjuhës shqipe qysh në vitin 1901. Më vonë, në vitin 1908, pjemarës në Kongresin e Manastirit. Dhjetra vepra letrare të poetit, që ishte edhe deputet, politikan dhe iluminizmi I tij. Ndiqni reportazhin “Ndre Mjeda, poeti iluminist I lirisë”, realizuar nga moderatori i emisioneve Veri Jug, gazetari Agim Pipa

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha