Në Elbasan, toka, vreshtat, njerëzit

17 Tetor, 15:26

Vreshtat e rrushit në fshatin Vreshtaj të Elbasanit, toka, njerëzit. Veri Jug ju propozon të qëndroni me ne në udhëtimin tonë në një fshat, ku vreshtarët janë në ditët e fundit të vjeljes së rrushit. Tradita e vreshtarisë në rrethin e Elbasanit, flet mjeshtri I vreshtarisë Qazim Duraku dhe më pas nxjerja e rakisë dhe e verës nga rrushi I vreshtave të fshatit, në mënyrë krejt artizanale. Arben Dyrmyshi si personazh I reportazhit sjell eksperiencën e tij, nga emigrimi në fshatin Vreshtaj, në një punishte të vogël ku nxiret vera dhe rakia dhe ku të gjitha punët kryhen përgjithsisht me dorë. Ndiqni reportazhin “Në Elbasan, toka, vreshtat, njerëzit” realizuar nga moderator i emisioneve Veri Jug, gazetari Agim Pipa.

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha