Nuk do i ndaheni këtij marinimi/Biftek në grill me garniturë perimesh nga zonja Albana

16 Mars 2023, 12:05

Biftek në grill me garniturë perimesh

Përbërësit:

 • 4 biftek
 • 10 kokrra piper jeshil
 • 4 thelpinj hudhër
 • 150 ml lëng portokalli
 • 150 ml vaj ulliri
 • 1 lç sheqer
 • 2 lç kripë
 • 1 lç koriandër
 • Trumzë

Garnitura e perimeve:

 • Lakër e bardhë
 • 3 karrota
 • 1 qepë
 • 3 bishta qepësh
 • 2 lgj soja
 • 3 vezë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht shtypim kokrrat e piperit së bashku me koriandrën. Shtojmë kripën dhe trumzën. Lëngun e portokallit, vajin, hudhrën, kripën dhe sheqerin i kalojmë në një blender. Shtojmë dhe erëzat e shtypura dhe me këtë salcë marinojmë mirë biftekët nga të gjitha anët dhe i vendosim të piqen në grill.

Ndërkohë lakrën e bardhë e grijmë hollë, ndërsa karrotën e presim në fije. Shtojmë në një tigan vezët e rrahura me pak yndyrë e përziejmë në skuqje dhe e largojmë vezën nga tigani. Në po atë tigan shtojmë qepën e perë në kubikë sikurse dhe 2 bishta qepësh. Shtojmë lakrën dhe karrotën, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe pasi perimet të jenë kaurdisur i bashkojmë me vezët e skuqura duke shtuar për shije dhe pak uthull balsamike ose soja.