Receta e ditës - Pastiçe me djathë e petë dhe mish me qiqra / Pjesa e parë

10 Mars 2020, 15:05

Pastiçe me djathë dhe petë

Përbërësit:

500 gr makarona

4 vezë

800 ml qumësht

250 gr djathë të bardhë

kripë dhe piper I zi

Arrëmoskat

8-10 petë të holla

gjalp, vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të bollshëm ziejmë makaronat jo plotësisht (2 minuta më pak se minutazhi i shkruar në etiketë.)

Në një tas rrahim vezët, gjalp dhe vaj të tretur së bashku (4 lugë gjelle), qumësht, kripë, piper, arrëmoskat dhe i trazojmë mirë së bashku.

Lyejmë tepsinë me yndyrë dhe shtojmë 4 petë pioshtë duke i spërkatur me yndyrë.

Kullojmë makaronat dhe i shtojmë në tasin me qumësht dhe vezë, shtojmë në të djathin e thërrmuar, i përziejmë mirë dhe shtojmë makaronat në petë.

Mbulojmë makaronat me petat e mbetura duke i spërkatur mirë në çdo petë.

Vendosim tavën në furrë në temperaturë 190 gradë Celsius, për 30-35 minuta.

Pasi e nxjerrim, e lëmë të pushojë 10-15 minuta, e presim në kuadrate dhe e shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha