Receta e ditës - Pite me djathë, kos e vezë dhe pulë me patate e speca / Pjesa e dytë

19 Mars 2020, 15:24

Pulë me patate dhe speca

Përbërësit:

600 gr mish pule me kocka

1 qepë e vogël

2 thelpi hudhra

2 speca të kuq

1 lugë gjelle salcë domate

1 lugë çaji piper i kuq

Spec pikant (nëse dëshironi)

600 gr patate

Kripë dhe piper i zi

1 lugë gjelle erëza të thata

2 lugë gjelle majdanoz i grirë

1 gjethe dafinë

Përgatitja:

Në një tigan të thellë ngrohim vajin dhe skuqim lehtë copat e pulës duke i zverdhur pak ato. Largojmë copat e pulës dhe në të njëjtën yndyrë kaurdisim qepën sa të zverdhet pak, më pas shtojmë hudhrën, specat e prerë në shirita dhe i kaurdisim për pak.

Më pas shtojmë edhe 1 lugë gjelle salcë domate, piper të kuq (spec ose piper pikant nëse dëshironi). I trazojmë së bashku duke shtuar patatet të prera në kubikë, sipas dëshirës suaj.

Shtojmë edhe copat e mishit, kripë dhe piper të zi, erëzat e thata, majdanozin e grirë imët si dhe një gjethe dafinë.

Shtojmë ujë deri në nivelin e patateve dhe e mbulojmë tiganin me kapak. E lëmë të ziejë për 35-40 minuta dhe e servirim të ngrohtë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha