Receta e ditës - Tavë me pllaqi e domate të thata dhe Speca me gjizë e ajkë / Pjesa e parë

4 Mars 2020, 11:15 | Përditesimi i fundit: 2020-03-04 14:42:34

Tavë me pllaqi dhe domate të thata

Përbërësit:

400 gr fasule pllaqi

1 qepë

50 gr domate të thata

250 gr pure domate

1 lugë çaji piper i kuq

2 karrota

5-6 thelpinj hudhra

Kripë dhe piper i zi

1 spec pikant

1 lugë kafe sheqer

Rigon, nenexhik, dafinë

Vaj ulliri

Majdanoz

Përgatitja:

Lajmë mirë fasulet dhe i vendosim në një tas. I mbulojmë me ujë dhe i lëmë gjithë natën në ujë.

Vendosim domatet e thata në ujë për t’u zbutur.

Para se të gatuajmë i shpëlajmë përsëri pllaqitë dhe I vendosim përsëri për të zierë, por jo plotësisht.

Në një tigan të thellë ngrohim vajin e ullirit, shtojmë në të qepën dhe e kkaurdisim atë derisa të zbutet, shtojmë karrotat e prera në feta ose gjysmë rrathë, hudhrat e prera në copa, domatet e thata të copëtuara, purenë e domates, specin pikant, I përziejmë të gjitha dhe I lëmë të marrë valë për 5 minuta. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi, 1 lugë kafe sheqer, erëzat me përjashtim të majdanozit. Shtojmë fasulet e kulluara, i përziejmë me një gotë e gjysmë ose 2 gota lëng mishi dhe transferojmë fasulet në një tavë dheu ose qeramike.

Vendosim tavën në furrë në temperaturë 180-190 gradë Celsius, për 25-30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha