Rrëmbehet 12-vjecari para oborrit të shkollës, familja bën publik emrat e të dyshuarve

24 Shkurt, 17:55

#pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv Sot ai është 37 vjec. Ishte ende një i mitur kur u rrëmbye në sy të shokëve dhe stafit pedagogjik nga përtej kangjellave të shkollës. 12 vjecar asokohe doli që në mëngjes nga shtëpia kur u nis për në shkollë. I tha motrës se atë ditë pas shkolle do të ikte në dyqan dhe më pas do të kthehej në shtëpi. Doli ditën që e motra e tij, Avi Gezdari kishte ditëlindjen. Në orën 10 të mëngjesit kur ai ishte shumë pranë shkollës, ishte ora e pushimit dhe për pak duhej të futej në klasë por ai nuk mbërriti kurrë pasi 20 metra nga shkolla Xhevairi u rrëmbye nga njerëz të pa njohur. Kur e motra Avi kthehet nga shkolla dhe pyet nënën se ku ndodhej Xhevairi ajo i pohon se ndoshta po luante me shokët, duke mos ditur asgjë mbi atë që kishte ndodhur. Kaluan 24 orë nga ajo ngjarje dhe asgjë nuk u mësua për fatin e 12 vjecarit. As nga shokët e klasës, as nga vetë mësuesja Miranda. I ati i Xhevairit denoncon humbjen në polici. Që nga ajo ditë, kaluan vite pas kësaj dhe asgjë nuk dihet për fatin e Xhevairit. Në vitin 1995 në kohën që u rrëmbye Xhevair Gezdari gati 30 metra larg oborrit të shkollës i ka ardhur pranë një makinë ngjyrë e zezë, nga ku ka dalë një shtetas I huaj, rreth 38 deri 40-vjec. Ai i është afruar Xhevairit duke e gënjyer me çokollata dhe karamele, më pas e ka rrëmbyer. Shtetasi i huaj që ka marrë Xhevairin ka qenë pjesë e një kompanie private e licencuar në atë kohe nga nje Kompani, e cila do të operonte në Shqipëri për kërkime nafte, e cila prej disa kohësh ishte në periferi të Tiranës në Petrelë. Kjo kompani mbante mjetet e tonazhit të rëndë në oborrin e shtëpinë e familjes Gezdari. Sipas burimeve që unë disponoj në dosjen e Xhevahirit ishte shkruar se djali ishte mbytur në liqenin afër shtëpisë. Në dosje ksihte edhe emrat e personave që dyshohehej se mund të kishin gisht në zhdukjen e të miturit. Shtetasi I huaj që ka rrembyer 12-vjecarin është një emër i njohur për mediat Italiane dhe në Ballkan për trafikimin e fëmijëve i cili fshihej pas kësaj kompanie për të realizuar rrëmbimet. Pas 2 ditësh nga ngjarja në Petrelë të Tiranës rrëmbehet dhe një tjetër djalë, i një mesueseje. Kompania ishte në lëvizje nëpër qytete të tjera të Shqipërisë. Sipas dëshmive të mbledhura nga uniformat blu në atë kohë Xhevahir Gezdari është shoqëruar nga dy persona të rriturtë cilët kanë bërë të mundur kalimin në grek dhe me pas kanë kaluar në disa shtete, transit për ta dërguar në shtetin Butan në kufi me Himalajet. Këtu ndodh blerja e Qenieve Njerëzore, por fati i djalit nga Petrela ishte i tillë që nuk mund të shfrytëzohej për trafik organesh për shkak të moshës. Por me gjasa është të jetë e shitur në shtetin Kanadez. Sipas burimeve konfindeciale në vitin 2016-të vjen një telefonate nga shteti Kanadez per Xhevair Gezdarin dhe me pas telefonata u nderpre.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha