Sallatë me kus kus nga zonja Vjollca

29 Qershor 2020, 10:41

Sallatë me kus kus
Përbërësit:

1 filxhan çaji kus kus
1 filxhan çaji ujë të valuar
pak vaj ulliri
kripë
1 tufë majdanoz dhe nenexhik 
3 qepë të njoma
1 qepë të kuqe 
1/2  kavanoz patëllxhanë të marinuar 
1/2 kavanoz speca grile të marinuar 
10 domate qershi 
limon dhe lëng marinade ( uthull) 
kripë 
Përgatitja:
Në një tas vendosim kus kusin dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri, kripë dhe ujin e valuar e mbulojmë me pelikule dhe e lëm ëtë pushojë 10-15 minuta. Ndërkohë qepët e kuqe, I presim me kubikë, qepët e njoma në unaza. Të gjitha perimet e tjera I presim në kubikë të vegjël. I përziejmë të gjitha në kus kus. në një tas trazojmë lugë limoni dhe po aq sasi nga lëngu I kavanozit të specave , vaj ulliri, kripë dhe e përziejmë në tas . E lëmë sallatën të marinohet me të gjithë përbërësit për 20=30 minuta dhe e shërbejmë të ftohtë. 


 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha