Sallatë me patëllxhanë nga zonja Vjollca

6 Korrik 2020, 10:35

Sallatë me patëllxhanë

Përbërësit:

2 patëllxhanë

1 spec i kuq

2 domate

1 kastravec

2 thelpinj hudhër

2 lugë gjelle koper të grirë

Vaj për skuqje

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle uthull

Kripë dhe piper të zi

Përgatitja:

Presim patëllxhanët përgjysëm, pasi I presim në feta I presim në shirita të hollë. I vendosim në një tas dhe I spërkatim me kripë, I përziejmë dhe I lëmë 5 minua që patëllxhanët të nxjerrin hidhërimin e tyre. pPo ashtu presim specin në fije. Ngrohim vajin në tian dhe kaurdisim specat për 4-5 minuta. Shpëlajmë dhe thajmë patëllxhanët I shtrydhim mirë dhe I thajmë ato. I vendosim në po atë yndyrë që kaurdisim specat për 5 minuta.I vendosim në letër kuzhine. Presim domatet në katërsh I pastrojmë nga tjerat dhe I presim dhe ato në shiritë. I bashkojmë të gjitha dhe presim dhe kastravecin në shirita, hudhrat të copëtuara grijmë 2 lugë gjelle kopër e shtojmë në tas, kripë dhe vaj ulliri. 

Programe të tjera

Shiko të gjitha