Supë e ftohtë me avokado dhe kos nga zonja Vjollca

10 Korrik 2020, 11:42

Supë e ftohtë me avokado dhe kos 

Përbërësit:

2 kivi

1 avokado

50 gr spinaq ose hithra

1 gotë kos

1 filxhan çaji qumësht kokosi

1 lugë gjelle lëng limoni

pak lëkurë limoni

1 lugë kafe mjalt

pak kripë

Dekor

Disa feta kivi

pak pluhur kokosi

alternativë luleshtrydhe 3-4 copë

Përgatitja: 

Grijmë  kungullin në rende ( nga ana më e trashë). E vendosim në një tas e spërkatur me kripë dhe e lëmë për 20 minuta mënjanë. Pas 20 minutave e kullojmë mirë kungullin dhe e vendosim në një tas tjetër. Shtojmë te kungulli rikotën dhe 2 kokrra vezë dhe 2 lugë gjelle djath grana( nëse kemi 5-6  lule kungulli  akoma dhe më mirë e copëtojmë me duar, si dhe 1 karrotë të prerë në shirita me qërusen e patatve dhe spek në kubikë të vegjël.  Grijmë në rende 3 lugë gjelle djath të tymosur ose kaçkavall cfarë tju gjendet. Në një tepsi ku kemi vendosur letër pjekje. Kalojmë supën në blender dhe e kthejmë atë në krem të trashë. Servirim kremin në një pjatë supe dhe e dekorojmë atë me kivi, spinaq, luleshtrydhe dhe për pak arrë kokosi të intergruar. 

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha