Supë me thjerrëza të kuqe dhe perime nga zonja Albana

27 Mars, 11:53

Supë me thjerrëza të kuqe dhe perime

Përbërësit:

 • 4 lgj vaj ulliri
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 patate e madhe
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2 domate
 • 2 gota thjerrëza
 • 1 lç turmerik
 • 1 lç spec i kuq
 • 1 ls kripë
 • 2 gjethe dafine
 • 1 litër ujë i ngrohtë
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 ls piper i kuq
 • Lëng limoni

Përgatitja:

Kaurdisim në një tenxhere me vaj ulliri qepën dhe karrotën. Shtojmë më pas pataten dhe thelpinjtë e hudhrës dhe vazhdojmë kaurdisjen duke shtuar më pas domatet e grira dhe thjerrëzat. Gjatë kaurdisjes rregullojmë shijen me kripë dhe erëza dhe në fund hedhim ujin e ngrohtë dhe e lemë supën të ziejë. E kalojmë më pas supën në blender duke e kthyer në krem dhe e servirim me gjalpë të aromatizuar me piper të kuq dhe pak lëng limoni.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha