Tava e fukarasë / Recetë me pak kosto, super shije me presh dhe oriz nga zonja Albana

16 Mars, 12:14

Tavë me presh dhe oriz

Përbërësit:

 • 5 presh
 • 2 qepë
 • 2 speca të kuq
 • 2 speca jeshil
 • 1 lgj salcë domate
 • 1 fç oriz
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 4 fç ujë
 • Bimë aromatike
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Grijmë qepën hollë dhe e kaurdisim me pak kripë derisa të zbutet. Më pas shtojmë specat e prerë në kubikë dhe salcën e domates. Preshët i presim tërthorazi (pa pjesën e bishtit). Kaurdisim preshin në një tenxhere tjetër pa i vendosur pirunin shpesh. Shtojmë tek preshi pak piper të zi dhe rigon.

Preshin e kaurdisur e vendosim në një tavë. Shtojmë qepën e kaurdisur me specat dhe në fund orizin dhe ujin e ngrohtë. E vendosim tavën të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha