Tavë me pure patate, salcë dhe sallam turist nga zonja Albana

20 Mars, 12:00

Tavë me pure patate, salcë dhe sallam turist

Përbërësit:

 • 4 patate të mëdha
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 fç qumësht
 • 2 lgj djathë kaçkavall
 • Kripë, arrë moskat
 • Sallam turist FIX
 • Salcë domate pure
 • 1 lgj salcë koncentrat
 • 1 qepë
 • Gjethe dafine
 • Kripë, piper i zi
 • Djathë kaçkavall i butë

Përgatitja:

Fillimisht vendosim patatet të ziejnë në ujë me kripë. Më pas i shtypim patatet duke shtuar qumështin, djathin e grirë kaçkavall, kripën dhe arrën moskat. Pasi është krijuar masa e njëtrajtshme shtojmë gjalpin. Purenë e shtrojmë në një tavë.

Sallamin turist e presim në feta dhe e kaurdisim së bashku me një qepë të grirë. Pasi qepa ka ndryshuar ngjyrë shtojmë salcën e domates, gjethen e dafinës, kripë, piper të zi. Këtë masë e vendosim në tavë mbi pure dhe e spërkasim me djathë të butë kaçkavall të grirë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha