''Venecia'' foli pë Metën, çfarë do të bëjë PS? I ftuar Adnor Shameti

12 Tetor 2019, 13:33

TIRANË- Deputeti socialist Adnor Shameti, njëherazi anëtar i Komisionit Hetimor për kreun e shtetit deklaroi se në studion e emisionit '45 Minuta' me gazetarin Denis Minga se mazhoranca do ta çojë deri në fund procedurën për shkarkimin e Metës. Shameti  tha se raporti i publikuar ditën e sotme nga Komisioni i Venecias nuk është përfundimtar, por megjithatë ai pranon tejkalimin e kompetencave, që rrjedhimisht përkthehet në shkelje të kushtetutës.  Ai tha se Komisioni Hetimor do të vazhdojë punën, ndërsa më pas procedura do të finalizohet në Gjykatën Kushtetuese e cila sipas tij do të jetë funksionale brenda këtij viti.

"Dua të shpreh vlerësimin më të madh për të dy raportet e Komisionit të Venecias. Raporti i sotëm është për t'u përshëndetur. Thelbi i opinionit është se Meta i ka tejkaluar kompetencat, që në vetvete është shkelje e kushtetutës. Raporti është një material shumë i gjerë dhe i kompletuar që nuk mund të përmblidhet në dy fjali. Në këtë opinion del qartë se Meta vendosi anulimin e zgjedhjeve në kundërshtim me kodin zgjedhor dhe kushtetutën. Raporti përfundimtar do ta marrin ditën e hënë, pasi ajo e sotmja i ngjan më shumë një komunikimi për shtyp. Në thelb komisioni i Venecias thotë se edhe pse presidenti ka tejkaluar kompetencat pa bazë ligjore mund të arrihet në konkluzionin se nuk mjaftojnë për të shkarkuar presidentin. Por aty thuhet se i takon gjykatës Kushtetuese të vendosë nëse anulimi i zgjedhjeve shkel kushtetutën.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha