Politika e regjimit komunist për t`i përdorur klerikët me rastin e zgjedhjeve

Politika e regjimit komunist për t`i përdorur klerikët me rastin e zgjedhjeve

Klerikët katolikë

Më 27 gusht 1951, organi që merej me mbikqyrjen e veprimtarisë së Komuniteteve Fetare në kryeministri, Komiteti i çështjeve klerikale i dërgoi zëvendëskryeministrit Mehmet Shehu dy qarkore për Komitetet Ekzekutive si udhëzim për t’i orientuar ato për punën me klerin. Këto qarkore ishin konsultuar paraprakisht me juristin e Këshillit të Ministrave, punonjësit e Ministrisë së Brendshme që merreshin me klerin dhe instruktorët e Komitetit Qendror të P.P.SH. Në fakt, qarkoret në fjalë ishin një platformë politike, e cila synonte jo vetëm kontrollin, por instrumentalizimin e Komuniteteve Fetare dhe klerit. Sipas këtyre qarkoreve, një nga mjetet për të forcuar punën me klerin ishte edhe futja e “elementëve të ndershëm dhe patriotë në radhët e klerit në rastet e zgjedhjeve”.

“Komitetet Ekzekutive,-vijonte njëra prej qarkoreve,-shumë pak janë preokupuar në këto raste. Ato, zgjedhjeve të klerit duhet t’u kushtojnë një kujdes të veçantë për të pregatitur terrenin me anën e Partisë dhe në bashkëpunim me Ministrinë e P. Brendshme, që në forume të klerit të dalin elementë besnikë të pushtetit popullor dhe të përshtatshëm për të na ndihmuar në veprimet t’ona”. Kjo politikë i dëmtoi jashtzakonisht Komunitetet Fetare. Brenda tyre u infiltruan elementë pro regjimit dhe bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit. Ndërsa kredibiliteti i tyre në sytë e besimtarëve u dobësua në mënyrë të ndjeshme.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Dëmtimi e mban jashtë Champions League, i pafati Amir Rrahmani humbet Real Madridin

Dëmtimi e mban jashtë Champions League, i pafati Amir Rrahmani humbet Real Madridin