Sallatë me kus kus nga zonja Vjollca

Sallatë me kus kus

Përbërësit:

1 filxhan çaji kus kus

1 filxhan çaji ujë të valuar

pak vaj ulliri

kripë

1 tufë majdanoz dhe nenexhik

3 qepë të njoma

1 qepë të kuqe

1/2  kavanoz patëllxhanë të marinuar

1/2 kavanoz speca grile të marinuar

10 domate qershi

limon dhe lëng marinade ( uthull)

kripë

Përgatitja:

Në një tas vendosim kus kusin dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri, kripë dhe ujin e valuar e mbulojmë me pelikule dhe e lëm ëtë pushojë 10-15 minuta. Ndërkohë qepët e kuqe, I presim me kubikë, qepët e njoma në unaza. Të gjitha perimet e tjera I presim në kubikë të vegjël. I përziejmë të gjitha në kus kus. në një tas trazojmë lugë limoni dhe po aq sasi nga lëngu I kavanozit të specave , vaj ulliri, kripë dhe e përziejmë në tas . E lëmë sallatën të marinohet me të gjithë përbërësit për 20-30 minuta dhe e shërbejmë të ftohtë.

 

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund të arrihet konsensus tri palësh për hapjen e listave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Opozitat të merren vesh me njëra- tjetrën'/ Murrizi: Gati të ulem me Bashën! Takimi me Ramën për 'Zgjedhoren' i vështirë, edhe PS ka kërkesat e saj