Biftekë me salcë dhe bizele nga zonja Vjollca

9 Shtator 2020, 10:04

Biftekë me salcë dhe bizele

4 biftekë

20 gr gjalp

2 lugë gjelle vaj ulliri

pak miell ( 1 lugë çaji)

1 qepë

250 gr pure domate

250 gr bizele dhe karrotë

pak borzilok

Përgatitja:

Ngrohim 2 lugë gjelle vaj dhe 1 lugë gjelle gjalp. Marinojmë mishin me kripë, piper të zi dhe e pudrosim me miell. Vendosim biftekët në zjarr për të skuqur 4 minuta nga secila anë. I largojmë nga tigani dhe I lëmë mënjanë. Në po atë yndyrë kaurdisim qepën të grirë hollë, shtojmë puren e domates, borzilokun duke trazuar vazhdimisht salcën deri sat ë shterojë pak. Shtojmë bizelet dhe karrotat si dhe 1/2 gotë ujë dhe e lëmë të valojë. Në fund vendosim biftekët nw tigan dhe I lwmw tw marrim njw valw swbashku pwr pak minuta duke shtuar nw tw dhe 1 lugw kafe gjalp. Mund tw shoqwrohet me pure patate ose oriz.

Programe të tjera

Shiko të gjitha