Byreçka me gjizë, të shkrifta dhe të shpejta nga zonja Albana

6 Qershor, 11:42

Byreçka me gjizë

Përbërësit:

 • 400 gr miell
 • 1 lç maja
 • 1 majë luge sheqer
 • 1 lç kripë
 • 100 gr gjalpë / margarinë
 • 2 të verdha vezësh
 • Ujë sa të marrë
 • Gjizë për mbushje  

Përgatitja:

Bashkojmë majanë e thatë me pak sheqer, ujë të vakët dhe 2 lugë miell. E lëmë pak majanë të aktivizohet dhe më pas zëmë brumin duke shtuar kripën, miellin dhe ujin. E ndajmë brumin në toptha dhe e lëmë të vijë.

Pasi brumi ka ardhur hapim kuleçët sa pëllëmba e dorës dhe i lyejmë me gjalpë ose margarinë. I bashkojmë bashkë dhe hapim një petë të vetme. E mbledhim role dhe e presim. Çdo kulaç e hapim me gishtërinj, e mbushim me gjizë dhe e mbledhim në formën e një varke. I lyejmë me të verdhë veze dhe i vendosim byreçkat në furrë në 200 gradë për 35-40 minuta.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha