E humbur në 1999/Mbërrin fotoja "dyshuese", a është Englantina Këmbaci?

4 Dhjetor 2020, 17:13

Ishte 3 dhjetor 1997 kur Eglantina Kembaci, nje 18 vjecare asokohe u nis per te terhequr nje pasaporte ne Tirane, pasi donte te largohej drejt shtetit francez. Mesohet se pasaporta kishte nje identitet grek fals. Qe nga ajo dite vajza nuk u kthye me ne shtepine e saj ne Berat. Tre dit me vone te emes I vjen nje telefonate nga Eglantina, ajo I tha: “ Mama ndodhem ne France me Armandon, ai me do dhe une e dua.” Eglantina dhe Armando kishin krijuar nje lidhje dashurie per te cilen familja e saj ishin ne dijeni por nuk ishin dakort sepse Armando njihet nga te gjithe si nje person mjaft problematik. Eglantina I ka ruajtur kontaktet me familjen per rreth 1 vit e gjysem duke I derguar letra, foto dhe duke I marre ne telefon. Ajo I kishte thene familjareve se kishte nisur pune ne Paris dhe jetonte atje. Ne mesin e muajit gusht 1999 Eglantina merr te emen e saj ne telefon per here te fundit dhe I thote: “Mama, mos u bej merak per mua.” Qe nga ai moment ajo nuk e ka degjuar me zerin e vajzes se saj. Familja ka bere denoncime ne polici, tek emisioni “Njerez te Humbur”. Kur ishte ne Shqiperi Eglantina kishte bere nje kurs per parukjere dhe kishte mesuar edhe gjuhen franceze. Ajo punonte si perkthyese per Jean Girard (Zhan Zhard) qe nga viti 1993. Pasi u lajmerua nga familjaret e Eglantines, ai nis kerkimet ne shtetin francez. Nga verifikimet e bera ai zbuloi se Eglantina nuk kishte qene kurre ne France. Nga letrat e derguara, pusullat tregoni se ishin derguar nga shteti Italian, nga Torino,dhe se adresa qe I kishte thene se ajo jetonte ne Paris nuk ekzistonte.Ne fotot e derguara ai zbuloi se ishin shkrepur ne qytetin e Torinos ,vecanerisht ne lulishten e “Piazza Cavour”,. Ai nisi te kerkonte ne Torino dhe duke pyetur njerezit ne ate zone me foton e Eglantines, I thane se e kishin pare dhe se vinte shpesh me nje femije. Pas nje denoncimi te bere ne emisionin “Chi I’ha visto” ne Rai3 eshte zbuluar edhe hoteli ku kishte qendruar qe nga 10 qershori deri me 16 gusht 1999 . Letrat ishin derguar nga ky hotel ne Torino. Recepsionisti tha se e kishte pare , ishte regjistruar me dokumente te rregullta, ai tha gjithashtu se ajo dilte dhe vinte e vetme ne hotel. Bente nje jete normale. Eglantina ishte nje vajze e urte dhe shume punetore. Familjaret dyshojne se ajo mund te jete trafikuar nga Armando Gorezi dhe se ai ka gisht ne humbjen e saj.

Programe të tjera

Shiko të gjitha