Kunati kërkoi t’i futej në shtrat/Shokon nëna dy fëmijëve:Ish burri më kërcënon, më kërkoi...

17 Qershor, 18:43

Alma Bakiu një 38-vjeçare nga Skrapari, jeton e vetme me dy fëmijë të mitur pas divorcit nga bashkëshorti 2 vite më parë. Që ditën kur hyri nuse në shtëpinë e tij në Këlcyrë nuk do të shihte një ditë të bardhë. Andoni e dhunonte shpesh dhe shpenzonte të gjitha paratë për kurmar e alkool. Marrëdhënia mes tyre u agravua edhe më shumë, ndërsa ishin bërë prindër të një vajze ata emigrimin e çiftit drejt Greqisë. Atje erdhi në jetëfëmija i tyre i parë, ndërsa jeta u bë edhe më e vështirë. Të ardhurat në familje harxhoheshin me veset e kryefamiljarit, ndërsa kurrë nuk mundi të ishte një baba i denjë për ta. Mes durimit të pakufi të një gruaje që duhet të kujdesej e vetme për djalin dhe vajzën, Alma nuk mundi dot të ndahej edhe pse tentoi disa herë ta merrte këtë vendim, duke u kthyer në shtëpinë e prindërve. Burri e trajtonte si shërbyese ndërsa për të plotësuar qejfet e tij, e dhuna ndaj bashkëshortes ndodhte edhe në sy të njerëzve. Me plagë në trup, sa herë i është drejtuar komisariatit për të bërë denoncim aq herë ka kthyer mendje dhe kjo vetëm për hir të fëmijëve. Në këto kushte çifti kthehen sërish në atdhe, për të jetuar në Këlyrë. Por burri nuk hoqi dorë nga dhuna edhe pse në jetë erdhi fëmija i dytë. Në vitin 2018 durimit të gruas i erdhi fundi, ajo bashkë me djalin dhe vajzën kthehet në Skrapar tek shtëpia e prindërve të saj. Një viti qëndruan të ndarëndërsa Andoni nuk i kërkoi kurrë. Familjarët e Almës e detyruan këtë të fundit të kthehet sërish tek burri dhunues. Por e njëjta situatë u përsërit. Ece jaket e gruas që nuk pati mbështetje nga askund përfunduan në dyert e Gjykatës, ku ajo u drejtua me kërkesën për divorc, në 2020. Burri nuk mori asnjë përgjegjësi për fëmijët, duke bërë edhe kërkesën absurd dërgimin e tyre në jetimore.Edhe pse ligjërisht të ndarë, ai vzhdon ende ta shqetësojë me kërcënime nënën e dy fëmijëve. Kjo e fundit ka bërë shpesh denoncime në polici, por që nuk ka arritur të gjej të drejtën e saj. Sot Alma jeton vetëm me dy fëmijët e mitur në një shtëpi me qira në Këlcyrë. Ajo punon për të siguruar të ardhura, ndërkohë që babai nuk interesohet aspak. As fëmijët 13 dhe 9 vjecarënuk e kërkojnë më babai që ngjall tek ata vetëm ndjenjën e frikës.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha