Lakër në furrë me mish të grirë e oriz dhe supë me trahana dhe vezë / Pjesa e dytë

21 Janar 2020, 14:04

Supë me trahana dhe vezë

Përbërësit:

1 domate e madhe

1 litër ujë ose lëng mishi

1 karrotë e vogël

30 gr gjalp

3 1/2 lugë gjelle trahana

1/2 tufë majdanoz

1 vezë për çdo racion

Kripë dhe piper i zi

2 lugë gjelle djathë të thërrmuar ose parmixhan

Përgatitja:

30 minuta më parë vendosim trahananë në ujë të ftohtë.

Vendosim në tenxhere lëng mishi, pule, ose ujë.

Shtojmë në të 1 domate pa lëkurë dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta. Largojmë domaten dhe e kthejmë në pure me blender dore ose në grirësen e qepës. E shtojmë përsëri në tenxhere dhe shtojmë gjithashtu 2 lugë gjelle karrota të grira, 1 lugë gjelle gjalp, majdanoz të grirë. sapo të fillojë të ziejë shtojmë trahananë e tretur mirë në ujë të ftohtë më parë dhe e trazojmë vazhdimisht. Kur të fillojë të ziejë shtojmë nga një vezë syze për person dhe mbulojmë supën me kapak që të mbikset veza. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e servirim të ngrohtë duke thërrmuar pak djathë të bardhë ose parmixhan.

Programe të tjera

Shiko të gjitha