Mulliri 700 vjecar i Skënderbeut në Kurbin

9 Janar, 13:40

Veri Jug ju sjell historinë brilante, por të dhimbshme të një mulliri të vjetër bloje, mulliri 700 vjecar në fshatin Gallatë të Kurbinit, I njohur nga banorët e zonës si mulliri I Gjergj Kastriotit - Skënderbeut. Nuk është një legjendë, por një e vërtetë: mbreti I shqiptarëve Gjergj Kastrioti, vinte vetë në mulli, bluante drithra, grurë dhe misër dhe më pas miellin e dhuronte falas për malsorët e fshatrave të Kurbinit dhe ushtarët e tij. Rrënimi dhe shëndrrimi I mullirit në gërmadhë, për shkak të braktisjes dhe harrimit nga insitucionet vendore në Kurbin dhe nga institucionet qendrore në Tiranë. Personazh I reportazhit, si rrëfimtar, është mësuesi I vjetër Nikoll Balozi. Ndiqni reportazhin “ Mulliri 700 vjecar I Skënderbeut në Kurbin” realizuar nga moderatori i emisioneve Veri Jug, gazetari Agim Pipa.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha