Petulla me kos nga zonja Vjollca

6 Tetor 2020, 10:52

Petulla me kos

Përbërësit:

1 vezë

kripë

1 gotë kos

1 gotë ujë

2 e 1/2 Miell

1/2 lugë kafe sodë buke

1/2 filxhan kafe qumësht

vaj për skuqje 

Përgatitja:

Rrahim vezën me pak kripë, kos I ërziejmë sëbashku, 1 gotë ujë vazhdojmë përzierjen sëbashku, 1 gotë ujë vazhdojmë përzierjen, me miell, sodë buke I përziejmë deri sat ë na formohet një brum pothuaj si brumë buke jo shumë I trashë shtojmë pak qumësht dhe vazhdojmë përzierjen. E mbulojmë brumin dhe e lëmë të qetsohet për 15-20 minuta. Ngrohim vajin dhe lugë – lugë i skuqim petullat nga të dy anët deri sa të marrim ngjyrëm e artë. I servirim me djath, mjaltë ose recel.

Programe të tjera