Receta e ditës - Pulë me patate, bizele dhe Rizoto me rukol, karkaleca / Pjesa e parë

23 Tetor 2019, 11:24

Pulë me patate dhe bizele

Përbërësit:

400 gr fileto pule

2 thelpinj hudhra

1 qepë (mesatare)

Xhinxher

Kripë dhe piper i zi

1 lugë kafe piper i kuq

1 lugë kafe tumerik

2 patate

200 gr bizele

2 domate

Majdanoz

150 ml ujë ose lëng pule

125 gr mozzarella

Vaj ulliri

Përgatitja:

Ngrohim vajin dhe shtojmë në të mishin e pulës të prerë në kubikë me brinjë 1 cm. Kavardisim mishin derisa të ndërrojë ngjyrë dhe të zbardhet. Shtojmë hudhrat të prera imët, 1 qepë të prerë në kubikë të vegjël, i kavardisim pak dhe shtojmë kripë dhe piper të zi, piper të kuq, xhinxher pluhur ose të freskët, tumerik. I trazojmë që erëzat të shpërbëhen në vaj. Shtojmë më pas patatet e prera në kubikë 1 cm dhe bizelet të cilat i kavardisim për 2-3 minuta e më pas shtojmë domatet e qëruara dhe të prera në kubikë.  Shtojmë 2 lugë gjelle majdanoz të grirë imët, i trazojmë të gjithë përbërësit dhe shtojmë ¾ e gotës së ujit me lëng pule ose ujë. Vendosim kapakun dhe i lëmë të ziejnë për 15 minuta në temperaturë mesatare.

Në fund e mbulojmë të gjithë sipërfaqen e tiganit me djathë të grirë me rende, e lëmë sat ë shkrihet dhe e spërkatim me një lugë gjelle majdanoz të freskët.

Programe të tjera

Shiko të gjitha