Receta e ditës - Shqishqebap me qofte e patëllxhanë në furrë dhe Makarona me maskarpone / Pjesa e dytë

5 Korrik 2019, 11:00

Receta e dytë: Makarona me maskarpone

Përbërësit:

320 gr makarona

1 qepë e vogel

1 thelpi hudhër

50 gr pançetë

250 gr maskarpone

kripë + piper të zi

borzilok

50 gr arra

Përgatitja:

Vendosim makaronat për të zier në ujë të valuar me kripë. Në një tigan me 2 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim hudhrën të grirë shumë hollë. Shtojmë pançetën dhe i kaurdisim së bashku për 5 minuta. Shtojmë maskarponen, borzilok dhe shtojmë pak ujë nga lëngu i makaronave. E trazojmë mirë atë deri sa të marrë trajtë kremoze. Kullojmë makaronat dhe i shtojmë në tiganin me mascarpone. I përziejmë për 1 minutë dhe i shërbejmë duke shtuar në fund arra të thërrmuara.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha