Receta e ditës - Strudel me sfoljat e mollë dhe burani me presh / Pjesa e dytë

14 Nëntor 2019, 13:38

Burani me presh

Përbërësit:

1.5 kg presh 
Vaj ulliri 
1 kokërr qepë 
250 gr mish i grirë 
1 lugë gjelle salcë
Kripë dhe piper i zi 
2 gjethe dafine 
3 lugë gjelle oriz

Në një tigan të thellë me vaj ulliri kaurdisim qepën e grirë hollë, shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të ndryshojë ngjyrë. Shtojmë preshët të prerë pjerrtas me gjatësi 3cm, pasi preshët të ulin volumin e tyre shtojmë salcën e holluar me pak ujë, shtojmë kripën, piper të zi dhe dafinë. Shtojmë në fund ujë baraz me nivelin e preshëve pasi preshët do të nxjerin lëngun e tyre. E mbulojmë me kapak dhe e lemë të ziejë për 10 minuta. Shpërlajmë orizin dhe e shtojmë tek preshët, i mbulojmë përsëri dhe i lemë të ziejnë së bashku për 12 - 14 minuta. E shërbejmë të ngrohtë me bukë të thekur.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha