Turli me perime të stinës nga zonja Albana

8 Prill, 11:57

Turli me perime

Përbërësit:

 • 2 kunguj
 • 2 patate
 • 2 speca
 • 2 patëllxhanë
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 domate
 • 1 lgj salcë domate
 • 4 lgj vaj
 • 1 gjethe dafine
 • Kripë, piper i zi
 • Bimë aromatike

Përgatitja:

Kaurdisim qepët në vaj bimor, shtojmë kripë dhe pak ujë. Ndërkohë presim perimet në shkopinj. Kaurdisim fillimisht patatet, më pas patëllxhanët, kungujt dhe salcën e domates me erëzat. Shtojmë ujin deri në nivelin e perimeve dhe e lëmë gjellën të gatuhet. Në fund rregullojmë shijen me erëza dhe bimë aromatike.