Banane (BanaKing) të karamelizuara nga zonja Vjollca

12 Shkurt, 10:20

Banane të karamelizuara

Përbrësit: 

4 banane

70 gr sheqer 

Lëngu i 1 limoni

50 gr gjalp

Lëngu i dy portokalleve

1/2 lugë kafe ekstrakt vanilje

Përgatitja:

Në një tigan të thellë shkrijmë 1/2 lugë gjelle gjalp dhe kalojmë bananet duke I skuqur ato nga të dyja anët deri sat ë zverdhen pak, I largojmë nga tigani. Në po atë tign shtojmë gjalpin e mbetur, sheqerin dhe I lëmë të karamelizohet sheqeri të shkrijë dhe të marrë ngjyrë caramel e shuajmë me lëng limoni, lëng portokalli, vannilje dhe e lëmë salcën të lidhet pasi të kalojnë 3-4 minuta shtojmë banenet I lëmë të marinohen me salcën dhe I shërbejmë të ngrohta me akullore.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha