Kek i kripur me speca dhe proshutë nga zonja Albana

21 Shkurt, 11:30

Kek i kripur me speca dhe proshutë

Përbërësit:

 • 2 gota miell
 • 1 gotë qumësht
 • 1 gotë vaj
 • 2 kokrra vezë
 • 100 gr proshutë
 • 100 gr djathë (sipas dëshirës)
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 lç kripë
 • 1 lç pluhur pjekës
 • 1 lç sodë

Përgatitja:

Rrahim vezët, shtojmë vajin, qumështin dhe miellin gradualisht. Shtojmë specat e prerë në kubikë, proshutën dhe të gjithë përbërësit e tjerë. I kalojmë në një tavë të lyer me vaj dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta.