Ngjarja që tronditi Napolin, prostituta shqiptare ekzekutohet me plumb në kokë/ Plas skandali në 'Pa Gjurmë', motrat ofendojnë vëllanë se mori paratë e viktimës

30 Tetor, 18:52

Odeta Dume: Ju akuzoni mbesën tuaj se ka gisht në vrasjen e motrës suaj ? Refie Metani, halla : Po, Arta ka gisht për vrasjen. Të gjitha ne kështu mendojmë. Unë nuk flas as me vëllain për këtë arsye. Ajo e di pse e ka vrarë dhe ku e ka cuar djalin. Ajo do të japi një ditë llogari. Unë nuk e dua vëllain në shtëpi. Vajza e saj e ka bërë. Kam shkuar disa herë në polici për këtë gjë. 100 përqind ajo është mafie. Ajo i ka bërë të gjitha veprimet. Odeta Dume: Por ti mendon se nëse Arta ka bërë këtë krim, do t’i shpëtonte kaq lehtë shtetit italian ? Refie Metani, halla : Ajo bridhte sa ande këndej. Ajo e shiti djalin. Ajo e din të gjithë historinë dhe paratë që mori nga dëmshpërblimi. Ajo mbajti origjinalin e dolumentave se donte lekë. Ne kishim hallin se vranë motrën, nuk kishim hallin e lekëve. Në studio ndërhyn babai i Artës, Myfit Veliu, i cili akuzon motrën e tij se ishte ajo që shiti Barjetën, tek djali nga Roskoveci, i cili mesa duket ishte ai që trafikoi 30-vjecaren në Itali. Myfit Veliu: Motra e ka shitur tek djali i Rroskovecit dhe kjo e ka vrarë. Refie Metani, halla : Nuk e kisha motrën prostitutë. Ajo ishte me dokumenta. Arta Veliu, mbesa: Ti e vrave se doje lekët. E shite pastaj e vrave. Refie Metani, halla : Ajo bleu shtëpinë për të tjerët jo për mua. Vëllait i bleu shtëpinë. Myfit Veliu: Ajo është hasmi jonë, i të gjitha motrave. Kjo ia shiti atij të Rroskovecit dhe e dërgoi me zor jashtë vendit. Odeta: Do të vëmë në dispozicion dokumentat që tregojnë se djali nuk është shitur, por është birësuar Refie Metani, halla : Të japi llogari vajza e tij. Mbesa ime ka shitur dhe djalin dhe ka marr lekët. Nuk e besoj se djali është birësuar. Nuk e dua as këtë motrën dhe as atë vëlla. Ata e vranë. Motra është vrarë për para. Familjarët dyshojnë se shteti Italian ka dhënë një dëmshpërblim prej 170 mijë euro, për vrasjen e Barjeta Veliut, ndërsa persona të panjohur, janë paraqitur në Grabjan të Lushnjës, duke marrë firmat e vëllait dhe motrave për këto para që nuk u morën kurrë. Kjo ka sjell konfliktin mes motrave dhe vëllait, ku paratë nga gjaku i 30-vjecares që mbeti viktimë, janë bërë ’molla e sherrit’

b.ha./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha