Pulë me miell misri dhe fërgesë me patëllxhanë / Pjesa e parë

3 Prill 2019, 15:10

Receta e parë: Pulë me miell misri

Përbërësit:

1 kg mish pule

2 qepë mesatare

4 thelpinj hudhër

100 gr miell misri

2 vezë

1 lç piper i kuq

Kripë dhe piper i zi

4 lgj vaj ulliri

2 karrota, spec pikant (sipas dëshirës )

Majdanoz

Përgatitja:

Lajmë thajmë mishin e pulës. Ngrohim vajin në një tenxhere dhe kaurdisim mishin e pulës derisa të ndryshojë ngjyrë. E Largojmë mishin dhe në po atë yndyrë kaurdisim qepën sa të thahet pak, më pas shtojmë hudhrat të prera imët, vendosim karrotat të prera në kubikë i kaurdisim për 1 minutë dhe më pas shtojmë dhe mishin në tenxhere, pak spec djegës, kripë, piper të zi dhe piper të kuq. Hedhim ujë të nxehtë derisa të mbulohet mishi dhe e lemë të ziejë në temperaturë mesatare për 20-25 minuta.

Në një tigan të ngrohtë në temperaturë të ulët ngrohim pak miellin e misrit, shtojmë në të vezën dhe e përziejmë me dorë duke realizuar një miell misri të thërrmuar në grimca të vogla. Kur temperatura e tiganit të jetë sa e duron dora shtojmë miellin e misrit tek lëngu i mishit që po zjen. E lemë gatimin të ziejë për 10 mnuta derisa lëngu të trashet dhe copëzat e miellit të jenë të dukshme. Shtojmë në fund pak majdanoz të grirë imët dhe e shërbejme sipas dëshirës pudrosur me pak piper të zi.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha