Supë me spinaq dhe oriz nga zonja Albana

20 Shkurt, 11:26

Supë me spinaq dhe oriz

Përbërësit:

  • 500 gr kërcenj spinaqi
  • 1 kokërr qepë
  • 1 filxhan kafeje oriz
  • 2 filxhanë kafeje vaj ulliri
  • Kopër ose nenexhik
  • Lëng limoni
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Presim kërcejtë e spinaqit pasi i kemi larë. Kaurdisim qepën e grirë në vaj ulliri, shtojmë orizin dhe kërcejtë e spinaqit. I kaurdisim mirë. Shtojmë ujë që të ziejnë. Në fund rregullojmë shijen me erëza dhe limon.