Kosova & Rajoni

 • Me ftesë të kryetarit të Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Hansjorg Valter, kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, bashkë më një delegacion të Kuvendit nga sot e deri më 9 mars po vizitojnë Zvicrën.
 • Arrestohen katër zyrtarë për korrupsion në Vushtrri

  Pas një hetimi disa mujor, Policia e Kosovës që është pjesë e Departamentit Special Antikorrupsion, ka arrestuar sot katër persona, zyrtarë në Kuvendin Komunal të Vushtrrisë dhe ka bastisur një numër të shtëpive dhe lokaleve në Vushtrri.

 • Arrihet marrëveshja “STAND-BY” me FMN-në

  Qeveria e Kosovës thotë se ka arritur t`i harmonizojë qëndrimet për marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar, që pritet të miratohet nga Bordi i FMN-së në vlerë prej 107 milionë eurosh.
  Kthimi i marrëveshjes stand-by është arritur gjatë qëndrimit në Kosovë të një delegacioni të FMN-së.

 • Krasniqi: Qeveria të raportojë para Kuvendit dhe qytetarëve

  Kyetari i Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi i ka kërkuar Qeverisë së Kosovës që të dalë para Kuvendit për të sqaruar para ligjvënësve dhe qytetarëve marrëveshjet e arritura në Bruksel. Krasniqi ia ka rikujtuar Qeverisë rezolutën e Kuvendit e cila e obligon atë të njoftojë Kuvendin në baza të rregullta për marrëveshjet që arrihen në procesin e bisedimeve me Serbinë.

 • Katër të lënduar në metalurgjikun "Ferronikel"

  Katër punonjës të Ferronikelit janë lënduar lehtë pas një shpërthimi që ndodhi mbrëmë rreth orës 18 e 30 minuta në këtë kompleks në Drenas.

  Ndërkohë, me të dëgjuar shpërthimin, dhjetëra banorë të Drenasit u mblodhën para portës së Ferronikelit për të protestuar për kushte më të mira të punës, ngase shpërthimet si kjo kanë ndodhur disa herë në këtë kompleks, e nga të cilat po lëndohen punëtorët. Disa prej tyre provuan të hynin me forcë brenda në kompleks, por u zmbrapsën nga policia e cila përdori lotësjellës. . 

 • Vazhdon manifestimi tradicional “Epopeja e UÇK-së

  Në kuadër të “Epopesë së UÇK-së”, e cila organizohet nën patronatin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Kryeministri Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe, te shtatorja e Komandantit Zahir Pajaziti, në Prishtinë në orën 9:30, për të vazhduar homazhet te varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari në Prekaz, te shtatorja e Komandantit Mujë Krasniqi, në Klinë dhe në orën 12:30, shkon në Gllogjan për të nderuar dëshmorët e kombit. Edhe Lëvizja VETËVENDOSJE! e kryesuar nga Albin Kurti dhe bashkëluftetari i Adem Jasharit, Rexhep Selimi do ta vizitojnë familjen Jashari.

 • Genocidi serb, Berisha:
  Spastrim etnik ndaj shqiptarëve

  “Sot kujtojmë kalvarin e sakrificave të popullit tonë në dy shekujt e fundit” tha Kryeministri Sali Berisha gjatë inaugurimit të ekspozitës me titull “Genocidi serb në Kosovë” që u çel sot në Tiranë.

 • Mitrovicë, të shtëna
  kundër ndërtesës së USAID

  Disa persona të paidentifikuar kanë qëlluar me armë zjarri kundër ndërtesës ku ndodhen zyrat e USAID-it në Mitrovicë, raportoi gazeta e Beogradit “Blic”. (Foto arkiv)

 • BE heq Kosovën nga harta
  territoriale e Serbisë 

  Bashkimi Europian në faqen zyrtare të Internetit tashmë ka hequr Kosovën nga harta e përbashkët me Serbinë. Në webfaqen www.europa.eu, ku janë të përshkruara karakteristikat e çdo shteti në kontinentin evropian, Kosova më nuk figuron në hartën e përbashkët me Serbinë. BE ende nuk ka hapur linkun e posaçëm për Republikën e Kosovës.

 • Dell - Serbisë: Mos provo organizimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Christopher Dell, ka paralajmëruar Serbinë që të mos provojë organizimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë, sepse kjo do të ishte në kundërshtim me Rezolutën 1244.

 • Mitrovicë, serbët festojnë
  fitoren e Putin në Moskë

  Mediat kosovare bëjnë të ditur se serbët të hipur nëpër makinat e tyre kanë parakaluar nëpër rrugët kryesore të veriut të qytetit, duke valëvitur flamujt rusë, serbë. Janë dëgjuar dhe brohorima ”Serbia, Rusia, Putin, këngë nacionaliste e sharje kundrejt shqiptarëve.

 • Kacin: Marrëveshjet historike - Studimi i fizibilitetit jo i mjaftueshëm

  Raportuesi i Bashkimit Evropian për Serbinë, slloveni Jelko Kacin, marrëveshjet e fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i vlerësoi si historike, pasi që sipas tij, kjo gjë do t`i ndalojë të gjitha përpjekjet për ta bllokuar Kosovën.

 • Sot nis "Epopeja e UÇK-së"
  në kujtim të heronjve të vendit

  Nga dita e sotme për 3 ditë do të nisë manifestimi gjithëpopullor tradicional “Epopeja e UÇK-së”. Manifestimi organizohet në nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes heroike Jashari, dëshmorëve të kombit dhe gjithë të rënëve për lirinë e Kosovës.

 • Është gjetur trupi i pajetë i 5 vjeçarit Lorik Bytyqi

  Rreth orës 11:00, një ekip i zhytësve të FSK-së kanë gjetur trupin e pajetë të Lorik Bytyqit, 5 vjeç. Trupi i viktimës u gjet diku rreth 200 metra nga vendi ku dyshohet se kishte rënë në lumë.

 • Përleshje e armatosur në qendër të Mitrovicës

  F.Gjosha (1973), dhe Q.Fejza (1979) kanë pësuar lëndime të rënda trupore nga të shtënat me armë zjarri në një konflikt që ka ndodhur mbrëmë (03.Mars), rreth orës 23.10 minuta në qendër të Mitrovicës. Lëndime të lehta ka pësuar edhe A.Shyti, polic.

 • Përleshje e armatosur në qendër të Mitrovicës

  Fadil Gjosha (1973), dhe Qenan Fejza (1979) kanë pësuar lëndime të rënda trupore nga të shtënat me armë zjarri në një konflikt që ka ndodhur mbrëmë (03.Mars), rreth orës 23.10 minuta në qendër të Mitrovicës. Lëndime të lehta ka pësuar edhe Afrim Shyti, polic.

 • LDK: Do ndryshojmë simbolet
  e Kosovës me ato të Rugovës

  Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, deklaroi se flamuri i ardhshëm i Kosovës do të jetë ai i Dardanisë ndërsa himni ai i ish-presidentit të vdekur Ibrahim Rugova. Ndryshimet me “pëlqimin e të gjithë popullit”.

 • Thaçi: Bëmë hapin e parë
  drejt BE, Kosova unike

  Pas kthimit në Prishtinë nga vizita e tij në Bruksel, Kryeministri kosovar tha se “Për herë të parë perspektiva e Kosovës merr formën konkrete”. Nuk ka izolim apo kthim, tha ai: “Kosova dhe Serbia nuk mund ta pengojnë njëra-tjetrën”.

 • Ambasadori Fitu: Kosova ka fituar kredibilitet

  Për herë të parë në histori, Kosova do të përfaqësohet vetë në 35 takime që ka jashtë vendit, e dyta ajo ka fituar studimin e fizibilitetit edhe kjo është diçka, tha ambasadori franqez në Kosovë në rastin e hapjes së Festës ndërkombëtare të Frankofonisë. Fitu tha se me këto marrëveshje të arritura në dialogun me Serbinë, Kosova ka fituar kredibilitet në gjithë rajonin sidomos në Evropë për gjithë punën që e ka bërë deri më tani.

 • Thaçi: Kosova do antarësohet në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim

  Në muajin mars Kosova pritet të antarësohet në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, këtë e ka paralajmëruar para disa ditësh kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi. Kosova e prezantuar me fusnotë do të arrijë marrveshjen me BERZH-in, gjë e cila hapë dilemat se a do të këtë ratifikim të marrveshjes në Kuvend edhe nga opozita.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv