Çervishi me pulë nga zonja Vjollca

30 Korrik 2020, 10:47

çervish me pulë
Përbërësit:

1 zog ose pulë e vogël 
70 gr gjalp ( 3 lugë gjelle)
2 1/2 lugë gjelle miell gruri 
2 1/2 lugë gjelle miell misri 
4 thelpinj hudhër 
1/2 lugë gjelle piper të kuq
1 litër lëng pule
kripë dhe piper të zi 
Përgatitja:
Në një tenxhere me ujë të valuar vendosim copat e pulës të pastruara , kripë e lëmë pulën të ziejë deri sa mund të shpojmë lehtë me pirun.
Shkrijmë gjalpin shtojmë miellin, kaurdisim deri sat ë marrë ngjyrë. Shtojmë hudhrat e shtypura, piper e kuq, I përziejmë dhe e shuajmë me 1 litër lëng pule e përziejmë dhe e shuajmë me 1 litër lëng pule, e përziejmë mirë dhe e lëmë të marrë valë. Shtojmë copat e pulës I lëmë 5 minuta të vlojnë sëbashku me çervishin dhe e shërbejmë të spërkatur me piper të zi. 

Programe të tjera

Shiko të gjitha