Ëmbëlsirë me krem dhe sflojatë në gotë nga zonja Vjollca

16 Shtator 2020, 11:02

Ëmbëlsirë me krem dhe sflojatë në gotë

Përbërësit:

3 vezë

3 lugë gjelle sheqer

3 lugë gjelle niseshte

700 ml qumësht

sfoljatë e sheqerosur ( biskotë)

1/2 lugë kafe vanilje

çokollatë fondente

Përgatitja:

Në një tas vendosim 3 vezë dhe 3-4 lugë gjelle sheqer sipas preferenës së shijes suaj. I rrahim sëbashku deri sa sheqeri të shkrijë. shtojmë niseshten dhe ¾ e qumështit të ftohtë. Vendosim pjesën tjetër të qumështit të ngrohtë përziejmë mirë vezët me sheqerin dhe niseshten dhe më pas I bashkojmë me qumështin e ngrohtë, I vendosim në zjarr dhe e përzeijmë deri sat ë marrë valë. Vendosim në cdo gotë 2 lugë gjelle krem, copëtojmë biskotat savojard në copa 2-3 copë mbulojmë ato me krem dhe I lëmë gotat në ëmbëlsirë të ftohen para se të serviren, copëtojmë cokollatën dhe mbulojmë sipërfaqen e kremit me 1 lugë gjelle cokollatë të grirë. Në se ju ndhodhet ndonjë frut me kokrra si qershi dredhës  apo luleshtrydhe mund të vendosni si dekor mbo cokollate dhe e pudrosim lehtë në sheqer pluhur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha